Jaki ciśnieniomierz wybrać?

 

Kontrola ciśnienia jest ważnym elementem profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych, dlatego w trosce o zdrowie warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia. Zatem jaki aparat do pomiaru ciśnienia wybrać aby pomiar był dokładny, a jego wykonanie było szybkie i łatwe.

Jak działa ciśnieniomierz?
Do pomiaru ciśnienia w warunkach domowych najczęściej wykorzystywane są aparaty elektroniczne automatyczne oraz półautomatyczne, które do pomiaru wykorzystują metodę oscylometryczną. Oznacza to, że urządzenia te wykrywają ruch krwi przez tętnicę i zamieniają go w cyfrowy sygnał. Różnica między model automatycznym, a półautomatycznym polega na tym, że w tym pierwszym aparat samoczynnie wypełnia mankiet powietrzem, natomiast w urządzeniu półautomatycznym powietrze wprowadzane jest za pośrednictwem ręcznej pompki.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Jednym z popularnych ciśnieniomierzy są aparaty nadgarstkowe, które dokonują pomiaru na tętnicy promieniowej. Aparaty te bardzo wygodne i szczególnie przydatne w podróży czy w pracy jeśli jest potrzeba wykonywania częstych pomiarów ciśnienia. Jednak cechuje je mniejsza dokładność, gdyż pomiar dokonywany jest na dwóch tętnicach jednocześnie. Nie mniej może być wykorzystywany przez osoby młode i zdrowe, gdyż pomiar będzie wiarygodny. Dla osób starszych bardziej miarodajne wyniki uzyska się stosując ciśnieniomierz na ramię. 

Ciśnieniomierz naramienny
Pomiary dokonywane przez ciśnieniomierz z mankietem na ramię są dokładniejsze niż w przypadku aparatów nadgarstkowych. Nic więc dziwnego, że te modele zyskują coraz większą popularność i co raz częściej są polecane przez lekarzy w celu domowego pomiaru ciśnienia. Aby odczyt ciśnienia był prawidłowy należy zapatrzeć w odpowiedniej długości mankiet. W przypadku kiedy rękaw aparatu będzie za krótki wyniki mogą nie być prawidłowe.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Duży wyświetlacz – niezwykle istotny jeśli z urządzenia będą korzystać osoby starsze.
  • Pamięć wyników – przydatna funkcja dla osób, które potrzebują regularnie dokonywać pomiarów i analizować wyniki lub przedstawić je lekarzowi.
  • Graficzna identyfikacja pomiaru – niektóre modele potrafią w sposób graficzny pokazać czy wykonany pomiar ciśnienia jest prawidłowy.
  • Sygnalizacja nieregularnego pulsu – jeśli serce nie bije w prawidło sposób, zostanie to zasygnalizowane przez aparat.

Ciśnieniomierz naramienny ProMedix PR-9000 pokrowiec zasilacz

Ciśnieniomierz naramienny
ProMedix PR-9000

Ciśnieniomierz naramienny ProMedix PR-9100 + pokrowiec i zasilacz gratis

Ciśnieniomierz naramienny 
ProMedix PR-9100

Ciśnieniomierz naramienny ProMedix PR-9200 - dotykowy duży kolorowy wyświetlacz WHO

Ciśnieniomierz naramienny
ProMedix PR-9200

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *