Jaki konwerter do satelity wybrać?

Konwerter satelitarny to urządzenie, które umożliwia dostarczenie sygnału satelitarnego odbitego od czaszy anteny satelitarnej do odbiornika. Układ elektroniczny w konwerterze jest zasilany i sterowany z podłączonego tunera satelitarnego. Zakres częstotliwości jakie odbiera konwerter to 10,7–11,7 i 11,7–12,75 GHz.

Istnieje kilka typów konwerterów:

Single
Konwerter Single potocznie zwany jest pojedynczym lub uniwersalnym. Pracuje w 2 polaryzacjach i 2 zakresach. Posiada tylko jedno wyjście do którego może być podłączony tylko jeden tuner satelitarny. Podłączenie drugiego odbiornika jest możliwe tylko poprzez przelotkę konwerterową lub specjalny rozdzielacz. Jednak będzie on odbierał tylko programy z zakresu i polaryzacji wysterowanych przez pierwszy tuner.

Konwerter satelitarny single
Maclean MCTV-668

Konwerter satelitarny single
Opticum LSP-02G

Twin
Konwerter Twin ma dwa niezależne wyjścia, dzięki którym możne obsługiwać dwa tunery jednocześnie lub jeden tuner PVR z dwoma wejściami. Do każdego odbiornika satelitarnego musi być wyprowadzony osobny przewód antenowy. Konwerter podwójny Twin w uproszczeniu to dwa pełnozakresowe działające niezależnie od siebie konwertery, które umieszczone są w jednej obudowie.

Konwerter satelitarny twin
Maclean MCTV-628

Konwerter satelitarny twin
Opticum LTP-04H

Quad
Konwerter Quad posiada cztery wyjścia, które pozwalają na podpięcie czterech niezależnych tunerów jednocześnie lub dwa z funkcją nagrywania PVR (ang. Personal Video Recorder) albo dwóch zwykłych tunerów i jednego z funkcją PVR. Innymi słowy w obudowie znajdują się cztery niezależne pełnozakresowe konwertery.

Konwerter satelitarny quad
Maclean MCTV-629

Konwerter satelitarny quad
Opticum LQP-04H

Quattro
Konwerter Quattro posiada również cztery wyjścia, jednak przeznaczony jest do pracy z rozdzielaczem sygnału satelitarnego tzw. multiswitchem. Dzięki temu sygnał satelitarny może być dostarczony do kilkuset tunerów satelitarnych. Bardzo przydatne rozwiązanie jeśli do konwertera ma być podłączone więcej niż cztery tunery satelitarne.

Konwerter satelitarny quattro
Opticum LRP-04H

Wybór odpowiedniego konwertera satelitarnego zależy tak naprawdę od ilości urządzeń do jakich ma zostać dostarczony sygnał z satelity. Dla większości osób wystarczający będzie konwerter Twin, do którego można podłączyć dwa tunery satelitarne. Dla bardziej wymagających odpowiedni będzie konwerter Quad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *