Co to jest standard VESA?

Standard VESA

Standard VESA (Video Electronics Standards Association) został wprowadzony by unormować sposób montażu urządzeń elektronicznych na uchwytach ściennych. Dzięki temu znając standard VESA telewizora można dopasować do niego uchwyt bez obaw, że nie będzie on kompatybilny.

VESA określa rozstaw rozstaw śrub montażowych pomiędzy otworami w tylnej części obudowy urządzenia oraz w uchwytach przeznaczonych do montażu na ścianie. Wartość ta podawana jest w milimetrach.

Sprawdzenie jaki standard VESA jest w danym urządzeniu jest bardzo proste. Wystarczy dokonać pomiaru pomiędzy otworami na śruby montażowe w pionie i w poziomie, pamiętając o tym aby pomiar był wykonany pomiędzy otworami w tym samym rządzie. Można również zajrzeć do specyfikacji technicznej w instrukcji obsługi urządzenia lub na stronie internetowej producenta.

W przypadku uchwytów do telewizorów czy monitorów LCD sprawa wygląda bardzo podobnie. Producent w danych technicznych podaje wartość standardu VESA jaka została zastosowana w sprzęcie. Uniwersalne uchwyty umożliwiają montaż urządzeń o różnych rozstawach śrub montażowych. Wówczas standard VESA podawany w postaci zakresu i wystarczy tylko sprawdzić czy mocowanie urządzenia mieści się w tym zakresie.

Najczęściej występują: VESA 75×75, VESA 100×100, VESA 200×100, VESA 200×200, VESA 200×400, VESA 300×300, VESA 300×400, VESA 400×200, VESA 400×400, VESA 600×400.

Standard VESA to bardzo duże ułatwienie nie tylko dla producentów sprzętu elektronicznego ale również dla kupujących. Norma VESA daje gwarancje, że zakupiony uchwyt będzie zgodny z typem mocowania urządzenia i bez żadnych obaw można zamocować na nim urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *